Jak sušit bylinky

Sušení bylinek je skvělý pocit, jak darů přírody využívat po celý rok.

Pokud s bylinkami pravidelně vaříte, nebo je používáte k přípravě čajů, víte, jak drahé mohou být.

Proto je ideální použít sušičku, která se dá nejen rozšířit o jednotlivá patra, ale také o distanční síta (je to v podstatě další patro, akorát je duté), čímž můžete prostor mezi jednotlivými patry zvýšit na vámi požadovanou vzdálenost. Další přidanou hodnotou je zajisté i temperování po uplynutí nastavené časomíry a teploty. V praxi to znamená, že se sušička po uplynutí nastavené doby přepne na teplotní režim 30 °C, tudíž bylinka nenatáhne vlhkost zpátky.

Bylinky všeho druhu

PŘÍPRAVA BYLINEK K SUŠENÍ

Pokud máte čerstvé bylinky z obchodu, nejprve je jemně omyjte a pečlivě osušte. Pokud sklízíte své vlastní, zde je několik tipů, jak „zamknout“ jejich chutě.

  • Většinu rostlin skliďte dříve, než vykvetou – řiďte se přitom doporučením pro jednotlivé druhy Na základě obecných doporučení i vlastních zkušeností víc, že obsah esenciálních olejů a chutí bylinek jsou lepší, než začnou kvést.
  • Zkuste rostliny prořezávat kolem poloviny rána, kdy už uschla rosa, ale dříve, než se udělá příliš vedro. Párkrát jsem to otestovala a je pravda, že bylinky jsou na začátku dne křehčí a svěží, a tudíž v lepší kondici na sušení.
  • Jemně odřízněte ty nejlepší části rostliny, které plánujete usušit. Chcete použít části, které jsou v dobrém stavu a mohou si tak zachovat maximální množství chuti a vůní.
  • Ještě venku setřeste přebytečné nečistoty nebo hmyz. Pak sesbírané byliny opatrně opláchněte. Ale ne příliš, jinak je můžete zbavit i žádoucích látek.
  • Byliny jemně osušte čistým ručníkem nebo kuchyňskými utěrkami a odstraňte co nejvíce vlhkosti.

Doba sušení jednotlivých bylin je orientační a může se mírně lišit v závislosti na sušičce, kterou používáte. Pokud sušíte na sušičkách EZIDRI, u které je možnost nastavení teplotního minima 35°C, budete mít jistotu, že se bylinky nespálí.

Pažitka

Toto zelení je charakteristické ostrou cibulovou chutí i vůní. V kuchyni se používá například při přípravě vaječných pokrmů, studených omáček, dipů, ke grilování a podobně. Svým specifickým aroma podporuje chuť k jídlu.

Pažitku nakrájejte nadrobno a sušte ji na fóliové misce.

Teplotu opět nastavte na 35–40 °C s časomírou 6–8 hodin.

 

Petržel hladkolistá

Chuť a vůně petrželky známe snad všichni už odmalička. Můžete ji přidávat do nádivek i do omáček.

Čerstvou zelenou petrželku rozdělte na menší části a rozložte přímo na síta ve slabé vrstvě.

Sušení trvá 8–10 hodin a sušte ji při teplotě 35–40 °C.

 

Tymián obecný

Tato bylinka má příjemnou, mírně kořenitou chuť. V kuchyni ji můžete použít při přípravě zvěřiny, drůbeže, omáček, luštěnin, nebo zeleninových polévek.

Na sušení sbírejte celé větvičky ještě před rozkvětem. Tymián sušte na fóliové misce, zabráníte propadu maličkých lístků do motoru. Teplota sušení je 35–40 °C a čas 6–10 hodin.

 

Bazalka pravá

Chuť bazalky je částečně sladká a současně i trochu pálivá. Obsahuje éterické oleje, které podporují zažívání. Sušenou bazalku používáme do studených polévek, omáček, salátů, bylinkového másla nebo do pokrmů z mletého masa.

K sušení sklízíme bazalku v době květu. Nejlépe se suší jednotlivé lísky, které rozložte síťku s jemnými očky ve slabé vrstvě. Bazalku sušte při teplotě 35–40 °C po dobu 8–12 hodin.

 

Libeček lékařský

Pěstuje se téměř na každé zahrádce. Voní jako známé polévkové koření „maggi“. V kuchyni ho používáme do polévek, hovězích vývarů, omáček, dušených pokrmů a masa.

Na sušení sbíráme listy po celé jarní a letní období. Sušíme je ve slabé vrstvě přímo na sítech při teplotě 35 –45 °C, 5–6 hodin.

 

Máta peprná

Máta má typickou mentolovou vůni a kořenitou nahořklou chuť.

V kuchyni se používá jako koření do marinád, na jehněčí maso i ryby. K sušení se máta sklízí v červnu, krátce před rozkvětem.

Stonky i s lístky rozprostřete na síto a sušte při teplotě 35 °C, po dobu 8–10 hodin.

 

Kopr vonný

Kopr sám je velice aromatické a voňavé koření, které obsahuje celou řadu minerálních látek. Kopr je v mých očích takový obojživelník… hodí se čerstvý i sušený do salátů, bylinkového másla, na omáčku, při vaření brambor a masa.

Kopr sušte při teplotě 35 –40 °C po dobu 8–10 hodin.

 

Rozmarýn

Rozmarýn má intenzivní vůni po jehličí a zvláštní kořenitou chuť. V kuchyni se používá na kořenění masa, ryb, kuřat, do omáček i grilovacích směsí. 

Sklízejte mladé výhonky, které rozložte ve slabé vrstvě na síťku s jemnými očky

Teplotní rozmezí pro sušení je 35–40 °C a čas 8–10 hodin. 

 JAK SKLADOVAT SUŠENÉ BYLINKY

  • Sušené bylinky nechejte vychladnout při pokojové teplotě.
  • Odstraňte stonky od listů.
  • Listy lehce rozdrťte v rukách. Rozdrťte jen to, co v příštích dnech nebo týdnech využijete, podle toho, jak rychle danou bylinu potřebujete.
  • Sušené byliny skladujte v čistých, nejlépe vzduchotěsných nádobách, či sklenicích, které nepropouští světlo. Před uskladněním doporučuji sklenice vyvařit, popřípadě dokonale umýt a vysušit. Pro optimální skladování je nejlepší tmavé, chladné a suché místo. Přímé sluneční záření může trvanlivost bylinek zkrátit.
  • Jednotlivé sklenice si označte – na tuto část nezapomeňte. Opravdu. Při uskladnění si budete myslet, že nezapomenete, jaká bylinka se v dané sklenici nachází. Nakonec ale skončíte tak, že budete jednotlivé bylinky zmateně očichávat a nebudete si vědět rady.
  • Sušené bylinky se optimálně skladují asi šest měsíců. Čím dříve je použijete, tím více chuti mají.
Vytvořil Shoptet | Design Shoptak.cz