Časté dotazy

Jak upravit potraviny před sušením?

Ovoce a zeleninu je možné sušit čerstvou, nebo již upravenou na různé způsoby. Zvolit lze následující:

  • Proslazení před sušením vytvoří tzv. „kandované ovoce“ s různými příchutěmi.
  • Ponoření do vody s octem či citronovou šťávou zabrání nežádoucímu zhnědnutí nakrájeného ovoce (oxidace povrchu).
  • Blanšírování zeleniny pro zamezení ztráty chuti. Blanšírování je krátké tepelné zpracování, při kterém se sníží množství mikroorganismů způsobujících kažení zeleniny. Tento proces dopomáhá k rychlejšímu sušení a zachování barvy a vůně.
  • Krátké spaření a rychlé zchlazení ochranné slupky (borůvky, švestky) pro urychlení doby sušení.

Proč bychom měli sušit potraviny?

Je to skvělý šetrný způsob konzervace. Díky procesu sušení pomocí EZIDRI je zachováno extrémně vysoké procento živin ve srovnání s jinými formami konzervace. Je to přirozený proces bez jakýchkoli přísad, jako jsou konzervační látky, cukry nebo soli. Sušené produkty můžeme skladovat na chladném, tmavém a suchém místě nebo v mrazáku. Produkt jako takový nezmrzne, protože obvykle obsahuje méně než 2 % vlhkosti. Skladování sušených potravin v mrazáku je také výhodné v tom, že i když libovolně dlouhou dobu nepůjde elektřina, nedojde ke zkáze těchto produktů.

Má proto dlouhou trvanlivost. Sušené potraviny jsou také velmi skladné, svůj objem sníží až o 90 %.

Jak skladovat sušené potraviny?

Sušené potraviny si zachovají třetinu až polovinu původní hmotnosti. Ani sušené potraviny nemají neomezenou trvanlivost, proto je nutné je dobře uskladnit a chránit především před vlhkostí. Nejvhodnější nádoby pro skladování jsou takové, které zajistí vakuum. Mohou to být sklenice se šroubovacím uzávěrem nebo vzduchotěsné dózy, ze kterých je možné odsát nežádoucí vzduch. Případně je lze zabalit pomocí vakuové svářečky do speciální fólie. Takto uskladněné potraviny vydrží i několik měsíců až let.

  • Potraviny skladujte na chladném, suchém a tmavém místě při teplotě 5 – 20 °C.
  • Bylinky a koření chraňte před přímým slunečním světlem, jedině tak uchováte jejich barvu, chuť i vůni.
  • Skladovací nádoby označte datem uložení/sušení.

Jaký má Ezidri příkon a spotřebu energie?

Sušičky EZIDRI jsou velice úsporné. Kulatý design se speciálním ventilátorem umožňuje opakovanou a recyklovanou cirkulaci vzduchu skrz tácy ze stran do středu sušičky, což výrazně snižuje náklady na energii. 

Ezidri Ultra FD1000 má příkon 1000 watt, ale v provozu je méně než 50 % sušícího cyklu, protože jednotka je řízena termostatem. Průměrný příkon je tedy pouhých 200 - 500 W.

Výkon Ezidri Snackmaker FD500 je 500 wattů a také je v provozu méně než 50 % cyklu sušení. Průměrný příkon je pouze 100 - 200 W.

Ezidri spotřebuje jen 0,45 kW na 1 kilogram syrového ovoce, což rozpočet domácnosti rozhodně nezatíží.

Jak čistit sušičku Ezidri?

Víko a síta můžete omýt teplou mýdlovou vodou s použitím měkkého kartáčku. Základna se nesmí ponořit do vody. Otřete ji měkkým vlhkým hadříkem. PŘED ČIŠTĚNÍM MUSÍ BÝT JEDNOTKA ODPOJENÁ ZE SÍTĚ.

Jaké množství surovin se vejde na jedno síto?

Na jednom sítu usušíte přibližně půl kila surovin v syrovém stavu v závislosti na produktu a způsobu přípravy. 

Při maximální kapacitě je tak možné usušit v jednom sušícím cyklu až 15 kg ovoce nebo zeleniny (u modelu FD1000). U menšího modelu FD500 je to 7,5 kg.

Jak znovu hydratovat sušené potraviny?

Pro účely vaření (v závislosti na produktu) stačí před vařením sušenou surovinu namočit po dobu 5 - 20 minut do odměřeného množství vody. Na 1 šálek sušených potravin použijeme 1 šálek horké vody.

Jak silné plátky ovoce a zeleniny mohu sušit?

Maximálně 5 mm silné plátky – čím tenčí je plátek, tím rychlejší je doba sušení.

Jak poznám, že je potravina usušená?

Obvyklým testem je ohnout produkt napůl a zmáčknout ho. Pokud se objeví kapky vlhkosti, produkt není dostatečně suchý. Již po několika cyklech sušení budete schopni posoudit suchost poměrně snadno. 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz