Tipy a triky pro dokonalé sušení

Sušení představuje nejstarší způsob konzervace, který zamezuje vývoji nežádoucích mikroorganismů v potravinách, které vedou ke zkažení jídla. Tato šetrná metoda slouží k následnému uskladnění potravin. Díky procesu šetrného sušení pomocí EZIDRI je zachováno extrémně vysoké procento živin ve srovnání s jinými formami konzervace. Je to přirozený proces bez jakýchkoli přísad, jako jsou konzervační látky, cukry nebo soli. Je to jednoduchá a vhodná forma pro zpracování téměř všech druhů ovoce, zeleniny, hub, bylin a masa.

U každého druhu surovin by měl být individuální přístup s ohledem na správnou délku úpravy při určitém teplotním režimu. Proto sušení v domácích podmínkách jako je půda či prostor pod rozpálenou střechou, radiátor či plech s novinami není šetrný. Naopak, v takových podmínkách dochází k velmi pomalému a nekontrolovatelnému sušení. Vitamíny jsou velice náchylné na příliš vysokou teplotu a světlo, proto dochází při tomto způsobu sušení k jejich ztrátě.

Týká se to hlavně potravin, které obsahují velké množství vody a zároveň vlákniny, jako jsou hrušky či švestky. Příliš dlouhé sušení při teplotních výkyvech nastartuje tvorbu plísní a tím potravinu naprosto znehodnotíme. Pro kvalitní usušení potravin a zachování vitamínů, minerálních látek a stopových prvků je zcela vhodná sušička potravin.

Sušením je možné uchovat přebytky ovoce a zeleniny z vlastní zahrady nebo výhodně nakoupené sezónní potraviny.  Mohou být snadno dostupným zdrojem vitamínů a bílkovin během zimního období.

Sušené produkty můžeme skladovat na chladném, tmavém a suchém místě nebo také v mrazáku. Produkt jako takový nezmrzne, protože obvykle obsahuje méně než 2 % vlhkosti. Skladování sušených potravin v mrazáku je také výhodné v tom, že i když libovolně dlouhou dobu nepůjde elektřina, nedojde ke zkáze, protože dehydrované potraviny vydrží.

Kvalitně usušených potravin připravených ke konzumaci či bezpečnému uskladnění docílíme za následujících podmínek:

  • Teploty sušení potravin mezi 30 – 70 °C.
  • Za pomoci proudu teplého vzduchu a bez přítomnosti světla.
  • Doba sušení by neměla být příliš dlouhá. Závisí na množství vody navázané na vlákninu v ovoci a zelenině, síle plátků, na vlhkosti a teplotě vzduchu v místě sušení.
  • Teplotu a čas je nutné zvolit individuálně s ohledem na množství obsažené vody v poměru s vlákninou v surovině. Čím více vody a vlákniny potravina obsahuje, tím delší doba sušení.
  • Koncentrace přírodních cukrů se sušením zvyšuje, vyzrálé ovoce není třeba doslazovat.
  • Sušit vždy čerstvé suroviny, nikdy ne nahnilé nebo plesnivé.
  • Ovoce krájet na plátky, kostičky, hranolky o síle 5 mm. Zeleninu na plátky.
  • Pro sušení drobných kousků využít síťku s jemnými oky.
  • Na síta rovnat suroviny v jedné vrstvě, těsně vedle sebe tak, aby byla využitá celá plocha síta.
  • Za těchto podmínek si ovoce i zelenina zachová velké množství vitamínů, barvu a vůni.
Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz